"Ko izčrpate vse možnosti, si zapomnite naslednje: Niste jih izčrpali."
- Thomas Edison

GENETIKA & RAK: Dedne predispozicije za razvoj tumorjev prebavil

Vabljeni na brezplačno spletno predavanje, ki bo v ponedeljek, 27. 1. 2025 ob 18.00 prek Zoom-a. Z nami bo izr. prof. dr., Mateja Krajc, dr. med., vodja oddelka za onkološko klinično genetiko na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Izvedeli boste več o dednem raku in kateri so pogosti dedni sindromi pri raku prebavil, kako genetske mutacije vplivajo na tveganje za razvoj raka, kaj je genetsko svetovanje in testiranje pri bolnikih z rakom

Program

Izvajalec: Izr. prof. dr., Mateja Krajc, dr. med., vodja oddelka za onkološko klinično genetiko na Onkološkem inštitutu Ljubljana
Kdaj: ponedeljek, 27. 10. 2025 ob 18. uri (60 min)
Kje: Zoom, Prijavite se lahko TUKAJ.




Zakaj sem zbolel(a) za rakom? Kako verjetno je, da zbolim še enkrat za isto ali drugo vrsto raka? Kako ogroženi so moji potomci/svojci? Ob srečanju z rakom se marsikomu porajajo ta vprašanja o lastni ogroženosti za razvoj te bolezni in o ogroženosti najbližjih. Zdravi posamezniki pa se sprašujejo, ali so zaradi družinske obremenitve z rakom sami bolj ogroženi, da zbolijo. 

Pojavljanje rakavih bolezni v družini je lahko posledica okvare dednega zapisa, ki se v družini deduje in močno ogroža za razvoj raka. Dedne oblike raka predstavljajo manjši delež vseh rakov (približno 5–10 %), vendar imajo ključno vlogo pri zgodnjem odkrivanju in preventivi za posameznika in njegove sorodnike.

Poznavanje genetike raka prebavil je ključno za zgodnje odkrivanje, preprečevanje in optimalno zdravljenje dednih oblik raka.


Kaj boste izvedeli na predavanju?

Na predavanju boste dobili odgovore na naslednja vprašanja:

  • Kaj je dedni rak oz. genetski rak prebavil? Kateri so pogosti dedni sindromi (npr. Lynchov sindrom, družinska adenomatozna polipoza)? Kakšna je dedna ogroženost za razvoj raka (s poudarkom na rakih prebavil)?

  • Kaj je genetsko svetovanje in testiranje pri bolnikih z rakavo boleznijo? Kdaj in zakaj bi morali razmisliti o genetskem testiranju? Kdaj je potrebna napotitev?

  • Kako genetske mutacije vplivajo na tveganje za razvoj raka in zdravje družine?

  • Kako genetske informacije vplivajo na zdravljenje in prognozo raka prebavil?

  • Katere ukrepe lahko sprejmemo, če imamo povečano genetsko tveganje?

Predavateljica bo na kratko predstavila tudi oddelek za onkološko klinično genetiko na OI Ljubljana.

Predavanje je namenjeno tako bolnikom z rakom, njihovim svojcem, zdravstvenim delavcem in vsem zainteresiranim.



Izr. prof. dr., Mateja Krajc, dr. med., je specialistka klinične genetike in javnega zdravja. Trenutno vodi Oddelek za onkološko klinično genetiko na Onkološkem inštitutu Ljubljana ter multidisciplinarni tim za dedne rake in je državna koordinatorica v evropski referenčni mreži za dedne rake (ERN GENTURIS). Njeni raziskovalni interesi so s področja dednih predispozicij za razvoj tumorjev, genetske epidemiologije ter personalizirane preventive raka.
Kot predavateljica sodeluje z Medicinsko fakulteto Univerze v Ljubljani, Fakulteto za vede o zdravju Univerze na Primorskem, kjer je tudi habilitirana, Fakulteto za zdravstvo Angele Boškin in Fakulteto za zdravstvene vede Univerze v Novem mestu.



Vljudno vabljeni, da se predavanja udeležite in da pošljete tudi vaša vprašanja.

Prijavite se lahko TUKAJ

Link oz. povezavo do predavanja boste prejeli na vaš elektronski naslov najpozneje 48 ur pred dogodkom.

Za vsa dodatna vprašanja in za pozne prijave (manj kot 48 h pred dogodkom) nam pišite na zdruzenje@europacolon.si s pripisom »SPLETNO PREDAVANJE«.


Koristne povezave in vsebine:

Genetsko svetovanje, OI Ljubljana … Bolnikom in njihovim svojcem z dednimi sindromi za raka na Onkološkem inštitutu Ljubljana omogočajo genetski posvet, genetski test, posvet pri kliničnem psihologu, multidisciplinarno obravnavo, oceno ogroženosti za raka, presejanje za rake, za katere so bolj ogroženi, preventivne operacije, ciljano zdravljenje in tudi vključevanje v mednarodne raziskave z omenjenega področja.



Kaj je dedni rak? Dedno pogojeni raki – genetsko svetovanje in testiranje, Avtorici: Ana Blatnik, Mateja Krajc, OI Ljubljana, 2020


Molekularna diagnostika v onkologiji: Genetsko testiranje oseb s sumom na dedno obliko raka in genetske preiskave pri različnih vrstah tumorjev, Avtorja: Srdjan Novaković, Petra Škerl, OI Ljubljana, 2022



SKUPAJ SMO V TEM!
EuropaColon Slovenija

Posnetki spletnih predavanj



© 2018 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio