Ohranjanje bližine: Kako rak prebavil vpliva na intimne odnose
Rak in njegovo zdravljenje lahko povzročita spremembe v in na telesu
osebe z rakom, kar lahko vpliva na zmožnost telesne intime in na odnos z
partnerjem ali zakoncem. Pogovor o tem, kako se počutite, vam lahko
pomaga pri obvladovanju težav.
Spolno zdravje je zapleteno vprašanje, saj vključuje toliko spremenljivk in je edinstveno za vsakega posameznika in par. Vključuje lahko spremembe telesne podobe, čustvene in psihološke vidike ponovne vzpostavitve intimnosti po diagnozi, vzpostavitev intimnosti prvič po diagnozi in res nešteto drugih vidikov spolnega zdravja.
Zdravljenje raka debelega črevesa in danke lahko pomeni, da se bo vaše telo tudi fizično spremenilo. To lahko dodatno vpliva na vašo samozavest in počutje, intimnost in spolnost.
Priporočljivo je, da se o tem, kako se počutite, pogovorite s svojim partnerjem, za dodatne informacije in pomoč pa se obrnite tudi na specializirano medicinsko sestro za nego stome, zdravnika, kliničnega psihologa, ki vam lahko pomagajo pri obvladovanju teh težav.
Težave s spolnostjo po zdravljenju raka na črevesju
Spolne težave so pri ljudeh po zdravljenju raka debelega črevesa in danke precej pogoste.
Kirurški posegi na črevesju ali zadnjem prehodu (danki) lahko vplivajo na živce, ki vodijo do spolnih organov. To lahko povzroči spolne težave tako pri moških kot pri ženskah. Tudi radioterapija in kemoterapija lahko povzročita spremembe, ki lahko vplivajo na vaše spolno življenje.
Pogoste težave pri moških
Pri moških lahko pride do naslednjih sprememb:
• izguba ali zmanjšanje spolnega poželenja,
• nezmožnost doseganja ali vzdrževanja erekcije,
• bolečine med spolnim odnosom,
• težave z ejakulacijo ali orgazmom, ki lahko vključujejo prezgodnjo ejakulacijo.
Nekateri moški imajo lahko po operaciji in radioterapiji zaradi raka danke težave z erekcijo in ejakulacijo. Morda ne boste mogli doseči ali obdržati erekcije in boste imeli suhe orgazme. Za težave z erekcijo je na voljo zdravljenje.
Pri moških, ki kadijo ali so imeli v preteklosti bolezni srca, visok krvni tlak ali sladkorno bolezen, je lahko večje tveganje za erektilno disfunkcijo (ED) po radioterapiji. Ta stanja so morda že povzročila nekaj poškodb arterij, ki jih lahko sevanje poslabša. Stranski učinki sevanja se začnejo počasi. Običajno se pojavijo približno šest mesecev do enega leta po zdravljenju.
Strokovnjaki za obsevanje so razvili tehnike, ki ciljajo le na danko in se izogibajo okoliškemu tkivu, živcem in krvnim žilam, ki so bistvenega pomena za erektilno funkcijo. Moški z diagnozo raka debelega črevesa in danke v mladosti so lahko kandidati za operacijo varčevanja živcev. Ta tehnika povzroči malo ali nič škode tistim kritičnim živcem, ki so potrebni za doseganje erekcije.
Pogoste težave pri ženskah
Pri ženskah se lahko pojavijo naslednje spremembe:
• suhost nožnice,
• bolečine med spolnim odnosom,
• nezmožnost ali težave pri doživljanju orgazma,
• otrplost,
• zmanjšanje ali izguba spolnega poželenja,
• zgodnja menopavza.
Radioterapija medenice pri ženskah lahko povzroči, da so tkiva v nožnici manj raztegljiva. To se imenuje fibroza. Fibroza lahko zoži nožnico, zaradi česar je spolni odnos neprijeten in otežen.
Vaginalna stenoza, atrofija in draženje se lahko pojavijo kot stranski učinki operacije, radioterapije, hormonske terapije, kemoterapije in drugih zdravil.
Vaginalna stenoza pogosto povzroči večjo suhost v nožnici, zato lahko uporaba posebnega vaginalnega vlažilca oz. lubrikanta pomaga povečati hidracijo. Poleg vaginalnega vlažilca je lahko koristen lokalni estrogen. Posvetujte se s svojim zdravnikom o tem, kaj bi vam najbolj ustrezalo.
Če ste med poskusom penetracije občutili bolečino, lahko z uporabo toplotnega obkladka zmanjšate nelagodje. Žensko hladilno blazinico lahko uporabite vročo ali hladno in jo zataknete v spodnje perilo za neposreden stik.
Po operaciji in/ali obsevanju so lahko mišice medeničnega dna trajno prizadete. Terapija medeničnega dna obnovi mišice medeničnega dna in lahko zmanjša bolečino.
Vplivi stome na spolno življenje bolnika
Stoma je kirurško izoblikovana odprtina na trebušni steni, skozi katero črevo izloča svoje izločke. Na splošno se zdi, da stoma ogroža tri vidike: telesni, čustveni in socialni.
| Foto: Dreamstime
|
- Telesni vidik je povezan z mehanskimi težavami, ki jih predstavlja
stoma, kar bi lahko omejilo spolni odnos in celo spanje s partnerjem.
Telesni vidik lahko pomeni tudi zmanjšanje libida in spremembe erekcije
ali orgazma.
- Čustveni vidik je povezan s spremembami bolnikove
samopodobe, ki je posledica spremembe fizičnega videza, tesnobe in
strahu pri poskusu sodelovanja v spolnem odnosu.
- Socialni vidik
pa se nanaša na percepcijo partnerja, družine in drugih vrstnikov in je
povezan s telesnim in čustvenim vidikom. Na primer, večja zavrnitev
osebe s strani novega partnerja ali prekinitev razmerja lahko izzoveta
večjo tesnobo in nizko samozavest.
Foto: Dreamstime
| Bolnikom največ težav povzroča čustveni vidik oziroma težave, ki se nanašajo na spremenjeno podobo. Bolniki s stomo lahko čutijo sram, jezo, tesnobo, imajo nižjo samozavest, prav tako se pojavlja sram pred zvoki in vonjavami iz stome. Nekateri se tudi bojijo, da bi se vrečka med odnosom poškodovala ali odlepila. Vsi ti strahovi in nelagodja lahko privedejo tudi do depresije.
|
Na samopodobo in spolnost vpliva tudi
kulturno okolje. Sprememba videza in vidni izločki velikokrat privedejo do obsesivne higiene in občutka umazanosti, kar še znižuje željo po spolnosti.
Pri bolnikih se pogosto pojavi strah pred partnerjevo zavrnitvijo. Na spremembo se morata prilagoditi tako bolnik, kot njegov partner, saj partnerjevo sprejemanje stome lahko vpliva na bolnikovo sprejemanje stome. Hkrati pa se tudi bolniki bojijo pokazati parterjem, zato med odnosom ugasnejo luči, ali stomo pokrijejo z zato namenjenim spodnjim perilom.
Raziskava, ki jo je leta 2010 opravil Dabirian je pokazala, da je kar
50% bolnic, ki jih je zajemala študija, postalo spolno neaktivnih po
formaciji stome, zaradi partnerjeve zavrnitve ali nezmožnosti videti
partnerja s stomo kot spolnega partnerja.
Spolni odnosi s stomo
Spolni odnosi in intimnost so pomembni in izpolnjujoči vidiki življenja, ki se morajo nadaljevati tudi po operaciji stome. Vendar pa je po operaciji potrebno določeno obdobje prilagajanja. Operacija spremeni vaše telo in morda bo trajalo nekaj časa, da se oba s partnerjem navadita na spremembe.
| Foto: Dreamstime
|
Nekatere stome lahko na intimne odnose vplivajo bolj kot druge. Komunikacija pa je ključni dejavnik pri ponovni vzpostavitvi spolnega življenja in intimnosti.
Pri osebah s trebušno stomo se spolna funkcija lahko spremeni ali pa tudi ne. Ženske bi lahko včasih imele bolečine med spolnim odnosom. Moški imajo lahko težave pri doseganju in ohranjanju erekcije. Njihova spolna moč je lahko včasih za krajši čas prizadeta. Te težave se običajno sčasoma izboljšajo.
Po operaciji stome je potrebno s spolnimi odnosi počakati vsaj 6 tednov, saj gre za obsežen poseg. Na začetku okrevanja po operaciji se boste prvenstveno prilagajali na praktične vidike življenja s stomo, zato se morda ne boste počutili pripravljeni na intimne odnose. To je normalno, da si najprej vzamete čas za okrevanje po operaciji.
Foto: Dreamstime
| Stoma lahko vpliva na vaš videz in počutje. Lahko traja nekaj časa, da se sprijaznite z novimi spremembami na vašem telesu. Morda boste občutili tesnobo pri spolnih odnosih. Vendar stoma ne bi smela biti ovira za spolni odnos. Stoma ne odloča o tem, ali imate zadovoljivo spolno življenje ali ne, ali kako intimna sta vidva in vaš partner.
|
Če imate partnerja, se z njim pogovorite o svojih občutkih. Verjetno bo tudi vaš partner zaskrbljen zaradi spolnosti in se bo morda bal, da bo ranil ali poškodoval stomo. S partnerjem se pogovorite o tem, da spolnost verjetno ne bo poškodovala stome. Poskušajte biti topli, nežni in predvsem potrpežljivi drug do drugega. Spodbujajte intimnost z bližino, držanjem za roke in poljubljanjem. Glavna stvar, ki si jo morate zapomniti, je, da se poskušate sprostiti in počutiti udobno.
Če ste samski, bo morda koristno, če se pred spolnim odnosom z novim partnerjem prav tako pogovorite o svoji stomi. Ljubeč partner bo razumel vašo situacijo. Kdaj se boste odločili povedati nekomu, je odvisno od vrste stome, ki jo imate, in od odnosa, ki ga imate z drugo osebo.
Ne glede na to, v katerem življenjskem obdobju ste, je pomembno, da se odkrito pogovorite s svojim partnerjem, ter poiščete pomoč pri strokovnem osebju, kadar mislite, da jo potrebujete. Spolnost naj bo varna, med samim odnosom bolnik ne sme občutiti bolečin, zato naj se položaj prilagaja bolniku. Pomembno je, da se osredotočite na čustva in ne na neprijetnosti zaradi vrečke.
Na kaj je potrebno, da ste pozorni?
Če imate trebušno stomo, boste morda želeli pred spolnim odnosom izprazniti vrečko ali jo po potrebi zamenjati. S prazno vrečko bo bolj diskretno. Prepričajte se, da je nova vrečka dobro in varno pritrjena. To vam lahko pomaga, da boste manj zaskrbljeni zaradi morebitnega uhajanja.
Na voljo so tudi različni pripomočki, kot so bombažne prevleke, trebušni trakovi, preveze in kape, ki jih lahko nosite med spolnim odnosom. Lahko uporabite mini stomalno vrečko, stomalno kapo ali stomalni čep. Medicinska sestra, ki je specialistka za nego stome, vam lahko svetuje, kateri pripomočki so na voljo.
Ženske bodo morda želele nositi spodnje perilo. Obstajajo blagovne znamke, ki izdelujejo različne sloge spodnjega perila za ženske, ki živijo s stomo in elegantno prekrijejo stomalno vrečko.
OPOZORILO: Pomembno je, da stome ne uporabljate za spolne odnose ali da v stomo ne vstavljate predmetov. S tem lahko poškodujete stomo in verjetno boste zaradi tega potrebovali še en kirurški poseg.
Nosečnost s stomo
Nosečnost je možna pri ženskah, ki so imele operacijo stome. Stoma sama po sebi ni razlog za izogibanje nosečnosti. Vendar se morate pred načrtovanjem nosečnosti o tem pogovoriti s svojim zdravnikom. Če ste zdravi, se zdi, da tveganje med porodom ni večje kot pri drugih materah. Seveda je treba upoštevati vse druge zdravstvene težave in se o njih pogovoriti z zdravnikom.
Analni spolni odnos
Če imate raka na danki, so vam morda z operacijo odstranili del danke (nizka sprednja resekcija). Po tej vrsti operacije, analnega spolnega odnosa ne boste mogli več imeti, kar lahko močno vpliva na vaše življenje.
Svetujemo vam, da se s kirurgom in specializirano medicinsko sestro o tem pogovorite še pred operacijo in/ali po njej.
Pogovor z zdravnikom o intimnosti
Zdravnik ali medicinska sestra vam lahko povesta več o tem, kako lahko zdravljenje vpliva na vaše spolno življenje. Morda vam bo nerodno govoriti z zdravniki ali medicinskimi sestrami o spolnih težavah. Vendar se s temi stvarmi ukvarjajo ves čas, zato se skušajte izogniti sramu.
Ne bojte se postavljati vprašanj. Nekaj idej za vprašanja, ki jih lahko postavite svoji zdravstveni ekipi:
- Ali je za naju s partnerjem varno seksati?
- Ali morava sprejeti previdnostne ukrepe?
- Mlada sem: kaj lahko storim, da ohranim plodnost?
- Sem vznemirjen/a zaradi izgleda in delovanja mojega telesa? Kaj lahko storim?
Odkritost in iskrenost s partnerjem ali zakoncem
Pogovor s partnerjem je pomemben prvi korak k razpravi o težavah v zvezi z intimnostjo. Mnogi partnerji potrebujejo zagotovilo, da se oseba z rakom še vedno zanima zanje. Morda se enako počutite tudi vi. Vašega partnerja lahko skrbi, da lahko izražanje želje po ponovnem intimnem odnosu povzroči stres in nelagodje za oba. Najbolje je, da ste odkriti in skupaj raziščete te občutke.
Bodite iskreni s partnerjem.
Če boste iskreni glede svojih čustev do intimnosti, lahko pomagate, da bo iskren tudi vaš partner. Dobra komunikacija je nujen del vsakega razmerja.
| Foto: Dreamstime
|
Pogovorite se o telesni bližini, ki jo potrebujete.
Delite in zaupajte partnerju, kaj čutite do svojega telesa. Morda ste nesamozavestni zaradi brazgotine, stome ali pa se spopadate s stranskimi učinki zdravljenja. Ne glede na to, kakšne so vaše potrebe - ali čutite potrebo po telesni naklonjenosti ali pa vas telesna bližina še ne zanima - sporočite to partnerju. Vaš partner najverjetneje čaka na vaš znak, da bo vedel, kaj naj stori, kako naj ravna in kaj potrebujete.
»Ne morem brati tvojih misli.«
Nemogoče je vedeti, kaj vaš partner misli ali čuti, zato je komunikacija tako pomembna. Niste bralec misli. Ne morete razmišljati namesto svojega partnerja. Čeprav je premišljeno poskušati predvideti potrebe svojega partnerja, imate tudi vi svoje potrebe. Ko govorite o spolnem zdravju, skrbite, da so vaše potrebe in potrebe vašega partnerja izpolnjene.
Če partnerja boli telo, je v redu reči: »Ali lahko sedem zraven tebe? Pogrešam te v svoji bližini. Bodi prisoten z mano.”
Dovolite si, da se počutite ljubljene in negovane.
Spremembe v in na telesu so lahko težke, ne glede na starost. Bodite prijazni, sočutni do sebe. Vadite sočutje do sebe v zvezi s katero koli stvarjo, ki vam je pri sebi všeč, kot so vaša inteligenca, smeh, prijaznost in druge pozitivne lastnosti.
Koristne povezave:
Priročnik za bolnike z izločalno stomo, Onkološki inštitut Ljubljana, 2021
Preberite ostale vsebine iz poglavja Živeti z rakom: