Kako rak vpliva na plodnost in možnosti za starševstvo


 
Ko je osebi diagnosticiran rak, se pogosto zdravniška ekipa osredotoči na takojšnje zdravljenje in okrevanje. Vendar je pomembno upoštevati dolgoročne učinke raka in zdravljenja na plodnost. Ta zdravljenja lahko bistveno vplivajo na reproduktivne organe osebe in tako potencialno spremenijo njeno zmožnost imeti otroke v prihodnosti.

Osebe z rakom imajo številne možnosti za ohranitev plodnosti pred začetkom zdravljenja ali za ustvarjanje družine po končanem zdravljenju.

Rak lahko vpliva na plodnost na več načinov:

  • Neposredni vplivi: Nekatere vrste raka, kot so rak jajčnikov, materničnega vratu, mod ali prostate, neposredno prizadenejo reproduktivne organe.
  • Posredni vplivi: Rak lahko vpliva na splošno zdravje, hormonsko ravnovesje in delovanje telesnih sistemov, kar lahko zmanjša sposobnost zanositve.

Ali bo zdravljenje raka vplivalo na vašo plodnost, je odvisno od dejavnikov, kot so:

  • vaša starost v času zdravljenja
  • vrsta raka in zdravljenje(-a)
  • količina (odmerek) zdravljenja
  • dolžina (trajanje) zdravljenja
  • časa, ki je pretekel od zdravljenja raka
  • vaše izhodiščno stanje plodnosti, na primer morebitne težave s plodnostjo v preteklosti
  • druga osebna zdravstvena stanja in dejavnike


Kaj je plodnost?

Plodnost je zmožnost imeti otroka. Za žensko plodnost pomeni, da lahko zanosi s spolnim odnosom. Pomeni tudi, da lahko otroka nosi in donosi med nosečnostjo.
Plodnost je odvisna od tega, ali reproduktivni organi delujejo, kot je treba. Odvisna je tudi od določenih hormonov. Vlogo imajo tudi drugi dejavniki, med drugim kdaj in kako pogosto ima posameznik spolne odnose ter ali ima partner kakršne koli težave s plodnostjo.

Kaj je neplodnost?

Če se nekaj v telesu spremeni (na primer delovanje organov ali določenih hormonov), je lahko težko ali nemogoče zanositi po naravni poti in otroka donositi do konca.
Kadar ženska ne more imeti otroka s spolnim odnosom z moškim, ki je ploden, se to imenuje neplodnost. Zdravniki običajno menijo, da je ženska neplodna, če ne more spočeti otroka po 12 ali več mesecih redne spolne aktivnosti (ali po 6 mesecih, če je starejša od 35 let).

Ali lahko zdravljenje raka povzroči neplodnost?

Nekateri raki in nekatera zdravljenja raka lahko povzročijo neplodnost, druga pa ne. Najpogostejše vrste zdravljenja, ki vplivajo na plodnost, vključujejo operacijo, ki vključuje odstranitev reproduktivnih organov, nekatere vrste kemoterapije ter obsevanje trebuha in medenice. Ne vemo, kako lahko nekatera novejša zdravljenja vplivajo na plodnost.

  • Kirurški posegi - Nekatere operacije medenice ali trebuha lahko vplivajo na vaše možnosti za otroka. To vključuje operacijo tumorja v vaših reproduktivnih organih (jajčnikih, jajcevodih, maternici ali materničnem vratu) ali operacijo mehurja, debelega črevesa, danke ali anusa.

  • Radioterapija ali obsevanje - Lahko vpliva na vašo plodnost, če je sevanje usmerjeno na ali v okolico vaših reproduktivnih organov ali določenih delov možganov. Obsevanje trebuha (trebuha) in medenice lahko vpliva na vašo maternico in jajčnike. Kako močno bo vplivalo, je odvisno od uporabljene metode sevanja, skupnega odmerka ter vaše starosti in stopnje razvoja.

  • Kemoterapija - Deluje tako, da uničuje celice v telesu, ki se hitro delijo. To vključuje rakave celice in tudi celice jajčnikov, ki proizvajajo hormone, kot je estrogen. Žensko telo potrebuje te hormone, da se iz jajčnikov vsak mesec sprostijo jajčeca in pripravijo maternico na nosečnost. Izguba teh hormonov lahko vpliva na plodnost. Lahko pride do prezgodnje ali zgodnje menopavze. To je lahko začasno ali trajno. Nekatera zdravila za kemoterapijo lahko tudi zmanjšajo število jajčec v jajčnikih, zaradi česar je po zdravljenju težje zanositi. Ali je ženska po kemoterapiji plodna, je odvisno od njene starosti in življenjskega obdobja, na primer od tega, ali je že v puberteti ali se bliža menopavzi. Drugi dejavniki so raven hormonov po kemoterapiji, vrsta raka, ki ga ženska ima, ter vrsta in odmerek kemoterapije, ki jo prejema.

Kemoterapija in nosečnost

Zelo pomembno je, da med kemoterapijo ženska ne zanosi. Številna zdravila za kemoterapijo lahko škodujejo nerojenemu otroku. To lahko privede do prirojenih napak in splava. Če obstaja možnost, da bi med zdravljenjem zanosili, je pomembno, da uporabljate učinkovito kontracepcijo. O najboljših možnostih se pogovorite s svojim zdravnikom.

  • Hormonsko zdravljenje - Deluje tako, da zniža raven določenih hormonov ali jim prepreči, da bi delovali tako, kot bi morali. Ker telo potrebuje te hormone za zanositev in nosečnost, lahko zaradi njihove nezadostne količine težko zanosite ali do konca donosite otroka. Nekatera od teh zdravil lahko povzročijo tudi prirojene napake. Zaradi nekaterih hormonskih terapij lahko pride do zgodnje menopavze. To je lahko začasno ali trajno, odvisno od starosti bolnice ter vrste in trajanja zdravljenja.

  • Ciljno (tarčno) zdravljenje in imunoterapija - Opravljenih je bilo še premalo študij, da bi lahko v celoti razumeli, katere tarčne terapije in imunoterapije lahko povzročijo neplodnost ali težave z zanositvijo. Vendar je do zdaj znano naslednje: veliko zdravil za ciljno zdravljenje posega v funkcije, ki jih žensko telo potrebuje za zdrave jajčnike in plodnost. Zaradi tega lahko ta zdravila povečajo možnosti za neplodnost po zdravljenju.  Bevacizumab (Avastin) je bil na primer povezan z odpovedjo jajčnikov, ki je lahko trajna. Dokazano je bilo tudi, da nekatera zdravila za imunoterapijo ovirajo plodnost in zdravo nosečnost po zdravljenju. Na primer tarčna zdravila talidomid in lenalidomid imata veliko nevarnost, da povzročita prirojene napake. Ženske, ki prejemajo ti zdravili, naj med jemanjem teh zdravil uporabljajo dve učinkoviti vrsti kontracepcije. Poleg tega študije kažejo, da lahko nekateri zaviralci imunskih kontrolnih točk (druga vrsta imunoterapevtskih zdravil) povečajo tveganje za zaplete v nosečnosti, kot so prirojene napake. V teku je še več študij.

Pogovor o plodnosti z zdravnikom in ekipo za zdravljenje raka

Če si po zdravljenju raka želite imeti otroke, je potrebno, da se pogovorite s svojim zdravnikom ali ekipo za zdravljenje raka. Najbolje je, da se o tem pogovorite pred začetkom zdravljenja. Obstajajo ukrepi, s katerimi lahko poskušate ohraniti svojo plodnost. 

Morda boste morali pogovor začeti vi. Ne predvidevajte, da vas bo zdravnik ali zdravstvena ekipa vprašala o vaših težavah s plodnostjo.



Foto: Dreamstime
Vprašajte jih, kako lahko zdravljenje vpliva na vašo plodnost in ali lahko storite kaj za njeno ohranitev.

Prepričajte se, da boste dobili informacije, podporo in vire, ki jih potrebujete, da boste lahko sprejeli najboljše odločitve zase in za svojega partnerja.



Kako zdravljenje še vpliva na ženske in plodnost?

Vsaka sprememba v delovanju jajčnikov lahko vpliva na plodnost. Enako velja, če se spremenijo hormoni, ki jih žensko telo potrebuje, da se iz jajčnikov vsak mesec sprosti jajčece. Te spremembe lahko preprečijo zanositev (spočetje) ali pa preprečijo, da bi nosečnost ženska prenesla do konca.

Zdravljenje raka lahko vpliva na plodnost žensk na več načinov. Nekatera zdravljenja lahko poškodujejo ali uničijo jajčeca v jajčnikih ali same reproduktivne organe. Druga lahko spremenijo raven hormonov, ki uravnavajo rast jajčec.

Če ima ženska po zdravljenju raka redne menstruacije, so njene možnosti za plodnost večje. Vendar menstruacija ne pomeni vedno, da boste lahko imeli otroka.

Pri nekaterih ženskah zdravljenje raka trajno ustavi menstruacijo. To imenujemo zgodnja menopavza, kar povzroči trajno neplodnost.

Pri drugih ženskah menstruacija med zdravljenjem preneha, vendar se pozneje vrne. Ženske, ki imajo menstruacijo po zdravljenju raka, so lahko še vedno manj plodne. Tudi če imate menstruacijo med zdravljenjem in ostanete plodne tudi po njem, boste morda še vedno imele težave pri spočetju otroka.
Pri starejših ženskah in ženskah, ki so imele večje odmerke radioterapije ali kemoterapije, je manj verjetno, da se jim bodo po zdravljenju ponovno pojavile menstruacije. Če se menstruacija vendarle začne, lahko traja dlje časa, da se vrne.

Mlajše ženske imajo večjo rezervo jajčnikov (v telesu jim je ostalo več jajčnikov). Manj verjetno je, da bodo doživele menopavzo ali postale neplodne. Vendar lahko nekatere mlajše ženske kljub temu izgubijo plodnost. Zaradi obsevanja medenice in trebuha ter večjih odmerkov kemoterapije lahko tudi mlada dekleta doživijo menopavzo.


POMEMBNO: Vaš zdravnik vas lahko napoti na testiranje rezerve jajčnikov. To se opravi z uporabo občutljivih hormonskih testov, kot je anti-Müllerjev hormon. Rezultati teh testov lahko zdravniku pomagajo določiti, kako verjetno je, da boste zanosili, ali pa boste potrebovali pomoč pri plodnosti.

Možnosti za ohranitev plodnosti PRED začetkom zdravljenja raka so naslednje:

Zamrzovanje jajčec in zarodkov
  • Zamrzovanje jajčec ali krioprezervacija zrelih jajčnih celic je tehnika, ki ohranja sposobnost ženske, da v prihodnosti zanosi. Vaša jajčeca se skrbno odvzamejo iz jajčnikov, zamrznejo, ne da bi bila oplojena, in varno shranijo za čas, ko jih boste pripravljeni uporabiti.
  • Kriokonzervacija zarodkov, pri kateri se odstrani skupina zrelih jajčec in oplodi s spermo, da nastanejo zarodki, ki se zamrznejo za morebitno uporabo v prihodnosti.

Presaditev jajčnikov - Kirurški poseg, pri katerem se jajčniki premestijo zunaj polja sevanja. Ta ključni korak zmanjša izpostavljenost vaših jajčnikov sevanju med radioterapijo in tako zaščiti vašo plodnost.

Zamrzovanje tkiva jajčnikov - Obetaven pristop za ohranjanje plodnosti za prihodnje zdravljenje. Odstrani se del ali celoten jajčnik, tkivo z jajčeci pa razreže na tanke dele in zamrzne. Ko pride pravi čas, se tkivo odtali in ponovno vsadi v žensko telo, običajno na preostali jajčnik.

Zaviranje delovanja jajčnikov - Nanaša se na zdravljenje, katerega namen je začasno ali trajno ustaviti proizvodnjo estrogena v jajčnikih. To je bistvenega pomena za obvladovanje nekaterih zdravstvenih stanj.
Krioprezervacija sperme - Vključuje zamrznitev in shranjevanje sperme za prihodnjo uporabo. Celice sperme so skrbno zamrznjene in shranjene, tako da so pripravljene, ko jih potrebujemo.

Zaščita pred sevanjem - Pomemben postopek za ohranjanje moške plodnosti, saj preprečuje poškodbe semenčic med radioterapijo. Med obsevanjem medenice se na skrotum (zunanjo vrečo, v kateri so shranjena moda) namesti zaščitni ščit, ki zagotavlja dodatno stopnjo varnosti.

Možnosti za neplodnost

Vsaka pot neplodnosti je edinstvena, nanjo pa vplivajo posamezne diagnoze in finančne razmere. Morda boste razmišljali o možnostih, kot so darovana sperma, jajčeca ali zarodki, da bi si ustvarili družino.

Darovanje sperme, jajčec in zarodkov - Darovanje jajčec ali sperme omogoča enemu od predvidenih staršev, da ohrani genetsko povezavo z otrokom. Darovanje jajčec omogoča, da predvideni starš z nosečnostjo vzpostavi biološko vez z otrokom. Pri darovanju zarodkov pa med darovalcema in otrokom ni genetske povezave.

Nadomestno materinstvo - Pri nadomestni nosečnosti se jajčeca predvidene matere ali darovalca jajčec oplodijo s spermo predvidenega očeta ali darovalca sperme, da nastane zarodek. Ta zarodek se nato vsadi v maternico nadomestne matere, ki otroka nosi do rojstva.

Posvojitev - Posvojitev je čudovit način za ustvarjanje družine. Vendar bo morda treba to pot preložiti na čas po končanem zdravljenju raka.

Življenje brez otrok - Če ste si želeli imeti otroke, pa jih ne morete več imeti, lahko čustvena pot k iskanju sreče v življenju brez njih vključuje proces žalovanja, saj to pomeni izgubo sanj. Običajno se počutite depresivno in pogosto se zgodi, da drugi te bolečine ne razumejo. Mnogi napačno domnevajo, da so se ljudje, ki živijo brez otrok, odločili, da ne bodo imeli otrok. Pomembno je, da prepoznate in določite prednostne dejavnosti, ki negujejo vaše materinske/očetovske instinkte. Dovolite si prostor za rast in vedno poiščite podporo strokovnjaka, ki vam bo pomagal v procesu življenja brez otrok.

Rak lahko predstavlja izziv za plodnost, vendar medicina ponuja številne možnosti za ohranjanje reproduktivne sposobnosti in alternative za starševstvo. Pomembno je, da bolniki čim prej raziščejo svoje možnosti in se posvetujejo z zdravniki, da si zagotovijo najboljšo možno prihodnost glede družinskega načrtovanja.

Viri:
Fertility, Memorial Sloan Kettering Cancer Center (https://www.mskcc.org/cancer-care/diagnosis-treatment/symptom-management/sexual-health-fertility/fertility  )
How Cancer and Cancer Treatment Can Affect Fertility in Women, American Cancer Society (https://www.cancer.org/cancer/managing-cancer/side-effects/fertility-and-sexual-side-effects/fertility-and-women-with-cancer/how-cancer-treatments-affect-fertility.html )
Fertility options for colorectal cancer patients, Colorectal Cancer Alliance (https://colorectalcancer.org/resources-support/resources/living-well-colorectal-cancer/fertility )
Fertility considerations in cancer treatment: Preserving hope for the future, Mayo Clinic Health System (https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/cancer-treatment-and-fertility)




© 2024 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio