Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor sta ob zaključevanju evropskega projekta EUROHELICAN v četrtek, 27. marca organizirala zaključni dogodek, na katerem je bil predstavljen projekt, rezultati raziskav v Sloveniji in Latviji ter priporočila ekspertne skupine IARC / WHO za uvedbo in organizacijo programa primarne prevencije raka želodca s programom presejanja in zdravljenja okužbe s Helicobacter pylori.
Projekt EUROHELICAN – Preprečevanje raka želodca z iskanjem in zdravljenjem okužbe z bakterijo Helicobacter pylori, je prvi evropski projekt, sofinanciran s sredstvi EU preko programa EU4Health v okviru agencije HaDEA, v sklopu katerega so rezultati raziskave pokazali, kako naj se strategija "odkrij in zdravi” uvede kot nov preventivni presejalni program za preprečevanje nastanka raka želodca.
Pilotna raziskava testiranja in zdravljenja v Sloveniji
Projekt se je pričel z novembrom 2022 in traja do konca aprila 2025. Nosilna organizacija je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Sicer pa kot partnerji sodelujejo še Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor (ZD MB), Inštitut za klinično in preventivno medicino Univerze v Latviji (LU), Mednarodna agencija za raziskave raka Svetovne zdravstvene organizacije (IARC/SZO) in Univerzitetna bolnišnica Nantes (NANTES).
Rak želodca ostaja v svetovnem merilu velik javnozdravstveni izziv.
V Evropi obstajajo znatne geografske razlike v incidenci raka želodca, ki je v 89 % posledica okužbe s Helicobacter pylori (H. pylori), pri čemer imajo regije vzhodne in južne Evrope največje breme.
Po podatkih Evropskega registra neenakosti s področja obvladovanja raka, je bila incidenca raka v Sloveniji v letu 2020 celo osma najvišja v EU. Rak želodca naj bi po pričakovanjih predstavljal 4 % novih primerov raka pri moških in 3 % pri ženskah, starostno standardizirana stopnja pogostosti je bila >20 na 100 tisoč prebivalcev, kar je višje od povprečja EU (15,8 na 100 tisoč prebivalcev). V Evropi ima rak želodca slabo prognozo s 5-letno relativno stopnjo preživetja med 19 in 30 %. Kljub nedavnemu terapevtskemu napredku se 5-letno preživetje v zadnjih desetletjih v večini evropskih držav ni bistveno izboljšalo.
Splošni cilj projekta EUROHELICAN je oceniti izvedljivost populacijske strategije presejanja in zdravljenja okužb s H. pylori za preprečevanje raka želodca v Evropi
Prof. dr. Bojan Tepeš, dr. med., strokovni vodja EU4Health projekta EUROHELICAN in direktor Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor izr. prof. dr., prim. Jernej Završnik, sta prestavila rezultate pilotne raziskave v Mariboru.
Odzivnost vabljenih v raziskavo je bila 24-odstotna. Serologija je bila opravljena na vzorcu krvi 1919 pacientov, izmed teh je bilo 269 pozitivnih in 1650 negativnih, kar pomeni 14-odstotno pozitivnost. Na potrditvenem testiranju aktivne okužbe z urea dihalnim testom (UDT) je bilo med njimi 83,1 % pozitivnih in 14,1 % negativnih. Bolniki s pozitivnim UDT so prejeli terapijo. S kontrolnim UDT en mesec po terapiji, smo ugotovili ozdravitev okužbe pri 98 % zdravljenih.
Rezultati projekta
Rezultati bodo oblikovalcem politik pomagali pri vključitvi populacijskega presejanja in strategije zdravljenja H. pylori med prednostne naloge zdravstvenega varstva za preprečevanje raka želodca v okoljih in populacijskih skupinah, kjer predstavlja veliko breme, pri tem pa uravnotežiti učinkovitost, izvedljivost in sprejemljivost ter morebitne škodljive učinke.
Posledično bo to pripomoglo k zmanjševanja raka želodca v Evropi ter preprečilo pomembno izgubo življenj in produktivnosti zaradi te rakave bolezni, ki jo je mogoče preprečiti. Ozdravitev okužbe bo tudi zmanjšala breme zaradi drugih bolezni, ki jih ta okužba lahko povzroči: razjede želodca in dvanajstnika, dispepsija, sideropenična anemija, nekateri primeri Idiopatske trombocitopenične purpure.
Ker sodi Slovenija med evropske države z veliko incidenco in umrljivostjo zaradi raka želodca, bodo rezultati projekta neposredno uporabni za načrtovanje ukrepov v Sloveniji.