"Sprejmite, kar je, opustite, kar je bilo, in verjemite v to, kar bo."
- Sonia Ricotti

Danes je dan ozaveščanja o sindromu Lynch

Ali ste vedeli, da ima 1 od 300 ljudi #SindromLynch, dedno bolezen, ki povečuje tveganje za nastanek raka debelega črevesa in danke ter drugih rakov prebavil? Vendar večina niti ne ve, da ga ima.


Sindrom Lynch je relativno pogosti dedni sindrom, povezan z ogroženostjo za nastanek različnih rakov, poimenovan po Henryju Lynchu, ki je v 60. letih 20. stoletja zbral podatke o več kot 650 sorodnikih iz »družine G« in objavil prispevek, v katerem je opisal »družinski sindrom, povezan z rakom«. Sprva je družino, čigar člani so zbolevali za rakom debelega črevesa in želodca, ženske pa tudi za rakom telesa maternice, opisal ameriški patolog Warthin.


Dedni zapis pri ljudeh v večini telesnih celic vsebuje dve kopiji vseh genov: eno kopijo podedujemo od svoje mame, drugo od očeta. Kadar je genetska okvara (patogena različica oz. »mutacija«) v eni izmed obeh kopij genov, povezanih s sindromom Lynch, prisotna v spolnih celicah (jajčecih oz. semenčicah), se lahko deduje iz roda v rod. Verjetnost, da potomci podedujejo okvaro od starša-nosilca, je 50 % za vsakega izmed otrok (ne glede na spol).


Mijina zgodba kaže, zakaj je zavedanje pomembno. „Z rednimi pregledi, spoznavanjem svojega telesa in poslušanjem le-tega smo vedno korak pred njim!"

Zato je potrebno:
  • Poznati svojo družinsko zgodovino
  • Se testirati, če ste izpostavljeni tveganju
  • Širiti informacije

Zgodnje odkrivanje rešuje življenja! Delite to objavo in tako povečajte ozaveščenost.

© 2024 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio