Analni rak (rak analnega kanala) je redko, a resno stanje, ki si zasluži večjo ozaveščenost. Čeprav ni tako pogost kot drugi raki, njegova pojavnost vztrajno narašča, zato sta zgodnje odkrivanje in izobraževanje ključnega pomena.
Tveganje, da boste v življenju zboleli za analnim rakom, je približno
1 proti 500, po podatkih Mednarodne agencije za raziskave raka pa je bilo samo v zadnjem letu v Evropi diagnosticiranih približno
14.200 primerov analnega raka.
Po podatkih Registra raka Republike Slovenije je v letu 2021 zbolelo 35 oseb.
Analni rak se pojavi v tkivih anusa in je pogosto povezan z okužbo s HPV (humanim papiloma virusom). Ker so lahko simptomi nejasni ali napačno diagnosticirani, se veliko primerov odkrije v poznejših fazah, ko je zdravljenje zahtevnejše.
Dejavniki tveganja, ki lahko povečajo tveganje za nastanek bolezni, vključno z:- Uporabo imunosupresivnih zdravil: Ta zdravila zavirajo imunski sistem in mu preprečujejo, da bi napadal zdrave celice.
- Virus HIV (virus človeške imunske pomanjkljivosti): Okužba s človeškim papiloma virusom (HPV) je najpomembnejši dejavnik tveganja za raka anusa, saj je večina ploščatoceličnih rakov anusa povezana z okužbo s HPV.
- Starost 55 let ali več: Pri ljudeh v tem starostnem obdobju pogosteje odkrijemo raka zadnjika.
- Kajenje: Tobak povečuje verjetnost za nastanek različnih vrst raka, vključno z rakom zadnjika.
- Stanja ali zdravila, ki ogrožajo imunski sistem: Posamezniki po presaditvi organov na primer pogosto potrebujejo zdravila za preprečevanje zavrnitve organa, kar lahko oslabi imunsko obrambo.
- Spolni odnosi: Pri osebah, ki imajo analne spolne odnose, se lahko poveča tveganje za nastanek analnega raka. To je lahko posledica povečanega tveganja za okužbo s HPV.
- Prisotnost analne fistule: Ta nenormalni prehod povezuje anus z okoliško kožo in lahko poveča tveganje za nastanek raka.
- Zgodovina drugih vrst raka: Prejšnja diagnoza nekaterih vrst raka lahko poveča dovzetnost za raka anusa (Tseng et al., 2003.).

Znaki in simptomi
Klinična slika je neznačilna, simptomi so lahko podobni običajnim težavam, kot je vztrajno srbenje v anusu. Vendar pa lahko drugi simptomi vključujejo:
- rektalne krvavitve, zlasti med iztrebljanjem,
- občutek polnosti,
- bolečina,
- zaprtje,
- občutek, da morate nenehno odvajati blato,
- opazovanje sprememb v gibanju črevesja, na primer pogostost ali konsistenca blata (Sauter et al., 2016.).
Ob napredovali bolezni pride do
inkontinence (uhajanja blata), težav pri iztrebljanju ali
rektovaginalnih fistul.
Več o analnem raku si lahko preberete na spletnih starneh združenja
TUKAJ
Objavljamo tudi citat Johanne Schell, ki poudarja pomen ozaveščanja in raziskav za boljši boj proti analnemu raku.