"Sprejmite, kar je, opustite, kar je bilo, in verjemite v to, kar bo."
- Sonia Ricotti

Vabljeni na virtualni Summit o presejanju raka debelega črevesa in danke (05 dec)

V četrtek, 5.12. bo od 9.00 - 12.30 potekal 5. Summit o presejanju raka debelega črevesa in danke, ki ga organizira Digestive Cancers Europe (DiCE) s ciljem: 90% pokritost do leta 2025.

Rak debelega črevesa in danke je eden od najnujnejših zdravstvenih izzivov v Evropi, vendar lahko skupaj dosežemo preboj.

V Sloveniji je leta 2021 po podatkih Registra raka Republike Slovenija za rakom debelega črevesa in danke na novo zbolelo 1.287 oseb. Groba incidenčna stopnja raka debelega črevesa in danke pri moških od leta 2012 pada za 1,9 % letno, pred tem pa je v desetletnem obdobju 1999–2008 naraščala vsako leto za 3,6 %.

Slovenija je s svojim presejalnim programom Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka debelega črevesa in danke, ki že 15 let rešuje življenje mnogim v starosti od 50 do 74 let (v letu 2023 smo beležili 65,3 % odziv), med najbolj uspešnimi državami v Evropi.  

Na povabilo organizatorja Digestive Cancers Europe (DiCE) bo na dogodku sodelovalo tudi združenje EuropaColon Slovenija. 



Metka Glas, ki v združenju od letos skrbi za programe za bolnike in svojce, bo med drugim govorila o:

  • moči osebnih zgodb, ki jih delijo številni ambasadorji programa Svit, med katerimi je med najbolj aktivnimi tudi Samo Podgornik, aktivni član in prostovoljec združenja EuropaColon Slovenija.
  • pomenu zaupanja v ljudi in gradnjo odnosov vseh ključnih deležnikov - zdravstvenih delavcev, ambasadorjev, prostovoljcev, združenj, bolnikov, svojcev, lokalnih skupnosti, medijev, ter vseh posameznikov, ki si prizadevamo, da bi bilo čim več srečnih zgodb.
  • pomenu zmanjševanja stigme, ko gre za pogovor o blatu (sranju) in odvzemanju vzorcev blata, še posebej med moškimi, ki se slabše odzivajo na program, ki lahko reši življenje.
  • in o tem, kako potrebno je razbijati mite, da je kolonoskopija boleča, neprijetna in premagati strah pred neznanim, pred tem, kaj bi rezultati testiranja lahko prinesli.

Ne gre le za številke, gre za življenja žena in mož, partnerjev, mamic in očetov, sester in bratov, babic in dedkov, prijateljev, sodelavcev, …

Vprašanje za vse nas: Kaj lahko še storimo, da povečamo odzivnost in ustvarimo okolje, kjer ni tabujev, kjer se lahko sproščeno pogovarjamo o temah, kot je naše blato (sranje), saj gre nenazadnje za življenje?

V stilu kampanje "Poskrbi za svojo r*t, odzovi se v Program Svit" iz leta 2019-2020, ki jo je vodil NIJZ oziroma "Sranje" združenja Onkoman iz leta 2023.

Naj ne ostane le pri starejših od 50 let, saj se žal rak debelega črevesa in danke ne ozira več na starost in zboleva vedno več mlajših ljudi, ki nimajo možnosti, da sodelujejo v presejalnem programu.

Na nas je, da poskrbimo za svoje zdravje in prisluhnemo telesu, ter se odpravimo k zdravniku, na zdravstvenih delavcih pa da tudi mlajšim prisluhnejo z vso dolžno skrbnostjo in jih obravnavajo zelo resno, ter jih pravočasno pošljejo na kolonoskopijo, saj gre za življenje in zgodbe ne le njih, temveč tudi njihovih družin.

Na brezplačni spletni Summit o presejanju raka debelega črevesa in danke, ki bo v četrtek, 5. 12. 2024 od 9.00 – 12.30 se lahko prijavite TUKAJ 



Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

---
Več o programu Svit si lahko preberete na spletnih straneh TUKAJ 

© 2018 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio