"Sprejmite, kar je, opustite, kar je bilo, in verjemite v to, kar bo."
- Sonia Ricotti

STEFANO LORUSSO, Italija

Diagnoza RAK in zdravljenje

Po približno dvajsetih korakih sem začutil močno omotico, utrujenost, prebavne težave in težke noge. Testi za okultno kri v blatu so bili pozitivni, zato sem se odločil za obisk gastroenterologa, ki me je sprejel v bolnišnico.

Opravil sem gastroskopijo, kolonoskopijo, kjer so odkrili adenokarcinom. 20 dni pozneje pa so mi operativno odstranili desni del debelega črevesa. Sledila je kemoterapija s kapecitabinom.

Tri leta pozneje so med kontrolnimi pregledi pri kolonoskopiji našli še en tumor v obliki adenoma. Tokrat je bila sprejeta odločitev o popolni odstranitvi debelega črevesa in vzpostavitvi ileo-rektalne povezave. Medtem ko sem okreval po operaciji, sem imel posvet z onkologom za adjuvantno kemoterapijo.


Vpliv raka na življenje

Moj odziv je bil presenetljivo zelo racionalen ob nečem, kar bi me moralo na splošno prestrašiti.

Želel sem dodatna pojasnila. Takoj sem poiskal onkološko usmerjenega strokovnjaka za prehrano, našel skupino na Facebooku ter pomiril ženo in otroke. Nisem človek, ki bi se preveč hvalil, vendar sem tokrat upravičeno ponosen na to, kako sem čustveno zaščitil svojo družino z pozitivno naravnanostjo.

Prva stvar, ki se je spomnim, da sem jim povedal, je, da se naše življenje med procesom zdravljenja ne bo spremenilo: tri leta pozneje je res bolj ali manj enako.


Nasvet za druge bolnike z rakom

Predlagam, da ostanete mirni in se odločite za vsak korak posebej. Te situacije je treba normalizirati, saj vas bodo spremljale vedno, ne le med odkrivanjem ali zdravljenjem.

Za družino in prijatelje bi predlagal enak odnos. Potem je veliko odvisno od tega, kaj potrebuje oseba z boleznijo.

Pogled v prihodnost

Recimo, da sem po dveh rakavih obolenjih v treh letih nekoliko utrujen!

Zdaj me čaka še več terapij in nato, upam, le še doživljenjski kontrolni pregledi, ki so sami po sebi zelo neprijetni, ko se približujejo.

Moja pričakovanja so, da bom tudi brez debelega črevesa živel normalno življenje in se čim prej spet začel telesno udejstvovati. Upam, da mi ne bodo predlagali intravenozne adjuvantne kemoterapije, ampak raje tablete.

V vsakem primeru bom naredil, kar bo onkolog ocenil kot primerno. Upam, da ob naslednjem pregledu ne bo presenečenj.


Pomembno je, da smo seznanjeni z dejavniki tveganja in poznamo simptome raka debelega črevesa in danke, ter se pravočasno odpravimo k zdravniku. Več o simptomih in dejavnikih tveganja za raka na črevesju TUKAJ.



Povzeto po pričevanju iz knjige Ste mladi, a morda gre za raka - 16 zgodb o pogumu in odpornosti (v izvirniku You're young but it might be cancer, DiCE, 2024). Ta knjiga je nastala zaradi poguma in velikodušnosti tistih, ki so se odločili deliti svoje zgodbe.

Rak debelega črevesa in danke ne razlikuje po starosti, še toliko bolj v današnjem svetu, ko število oboljenj med mlajšimi odraslimi narašča. Postati moramo še bolj pozorni na znake in simptome tega raka prebavil.



Če ste tudi sami zboleli za rakom debelega črevesa in danke v starosti do 50 let in ste pripravljeni svojo zgodbo deliti z drugimi, nam pišite na zdruzenje@europacolon.si.

Naj vaše zgodbe še naprej navdihujejo in so v pomoč in podporo vsem, ki jih berejo.

---

Kaj je presejalni pregled za odkrivanje raka debelega črevesa in danke?

S presejanjem se poskuša raka debelega črevesa in danke (ali pogoje, ki lahko to bolezen povzročijo) odkriti v zgodnji fazi, ko so možnosti za uspešno zdravljenje dobre. Obstajata dve metodi presejalnega pregleda za odkrivanje raka debelega črevesa in danke:
  • test za odkrivanje sledi krvi v blatu ali t. i. test na prikrito krvavitev v blatu („faecal occult blood test" – FOBT);
  • pregled znotraj črevesa s postopkoma, imenovanima fleksibilna sigmoidoskopija ali kolonoskopija.

Test na prikrito krvavitev v blatu je biokemijski test, pri katerem se lahko v vzorcu blata odkrijejo drobne količine krvi. Te količine so tako majhne, da jih s prostim očesom ni mogoče opaziti (zato je uporabljen izraz „prikrita kri"). Ta metoda se v Evropski uniji najpogosteje uporablja pri presejanju za to vrsto raka. Obstajata dve vrsti testa na prikrito krvavitev v blatu: test gvajak in imunokemični test (imenovan tudi fekalni imunokemični test – FIT).

Obe vrsti testov se razlikujeta v načinu odvzema vzorcev blata in načinu njihove analize. Oba testa izvajate doma. S presejalnim kompletom testa se enostavno odvzamejo majhni vzorci blata, ki jih je treba analizirati v laboratoriju.

Če se pri presejanju s testom gvajak in imunokemičnim testom ali fleksibilno sigmoidoskopijo odkrijejo nenormalni izvidi, boste morali opraviti kolonoskopijo , da se pregleda notranjost celotnega črevesa zaradi prisotnosti raka in polipov.

Večina študij o učinku presejanja na preprečevanje smrti zaradi raka debelega črevesa in danke je bila opravljenih pri zdravih ljudeh, starejših od 45–50 let in mlajših od 70–75 let. Vse od priporočenih presejalnih metod so učinkovite pri zniževanju tveganja za smrt zaradi te vrste raka. S študijami se je ugotovilo, da se je tveganje za smrt zaradi te vrste raka zaradi udeležbe pri presejanju s testom gvajak ali imunokemičnim testom zmanjšalo za 20–30 %, pri presejanju s fleksibilno sigmoidoskopijo pa za približno 50 %. Ocenjuje se, da se zaradi udeležbe na kolonoskopiji tveganje za smrt zaradi raka debelega črevesa in danke zmanjša za približno 30–65 %, toda dokazi za to oceno so omejeni.

Vir:


© 2024 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio