Stajka Skrbinšek: »Vitamin Ž kot življenje, ki ga imam rada«
Pisalo se je leto 2009, ko je Stajka Skrbinšek pri vsega 49 letih izvedela za diagnozo rak debelega črevesa v četrtem stadiju. Ko se danes pogovarja z bolniki in svojci, ki jo še vedno radi pokličejo, se ji zdi, kot da jim pripoveduje zgodbo nekoga drugega. Najin pogovor je tekel o življenju, o priložnostih in lekcijah, ki jih je izkušnja bolezni prinesla, o osebni preobrazbi in notranji moči. Dotaknili sva se tudi odnosov – odnosa do sebe in odnosa do drugih.
 Foto: Kaja Skrbinšek
| Zelo hitro ste se odločili za ŽIVLJENJE. Teden dni po odkritju bolezni
ste v zvezek, kamor ste zapisovali vse pomembne zadeve v zvezi z
zdravljenjem, na prvo stran napisali: »HOČEM BITI POPOLNOMA ZDRAVA!!!«.
Od kod vam ta notranja moč?
Skozi otroštvo, ki ni bilo lahko, sem razvila občutek za borbo. Delala
sem tudi s podjetji, ki so bila v krizi, in sem znala krizne situacije
obvladovati. Ko sem zbolela, je bila prva misel mene kot mame: kaj pa
moji otroci, oni me potrebujejo. Ko sem kasneje razmišljala, niso bili
samo otroci tisti, zaradi katerih sem se borila. Rada imam življenje in
Manca (Manca Košir; op.p.) mi je potem napisala, da sem končno dobila
vitamin Ž.
|
Kaj je prvo, na kar pomislite ob besedi življenje?
Pomislim na idealen dan. Na jutro, ko grem s kužkom na sprehod in se mi oči svetijo že, ko se pripravljam na to, da mi uspe v miru prebrati kakšno knjigo, skuhati kosilo in pripraviti jedi, ki jih imajo moji domači radi, da bi se to dogajalo zunaj in bi se pogovarjali. Zvečer pa še ogled kakšnega filma. To bi bil moj idealen dan in vse tisto, kar imam rada – otroke, knjige, sprehode, da pocrkljam domače s kosilom in jim na ta način – skozi hrano in čas z njimi - izkazujem ljubezen.
Več kot 15 let je minilo od dneva, ko so vam postavili diagnozo in se vam je življenje postavilo na glavo. So se v teh letih vaše vrednote spremenile? Kaj vam je danes najpomembnejše?
Pred boleznijo sem bila vseskozi v nekem hitenju in pripravah, prisotna je bila velika odgovornost. Delala sem tudi po deset ur na dan in posledično zanemarjala družino, še najbolj pa sem zanemarjala sebe. Pri družini mi je veliko pomagala mama, sebe pa sem postavila na zadnje mesto. Danes je obratno. Še vedno počnem veliko stvari, hodim na kiparjenje, veliko berem, vsak dan se sprehajam s kužki, rada tudi pomagam, kar mi daje občutek, da sem še vedno živa. Predvsem se je spremenilo to, da danes slišim samo sebe. V času, ko sem delala, niti nisem razmišljala o vrednotah. Delovala sem kot nek utečen stroj – otroci, družina, gospodinjstvo, služba, študij. Desetih let življenja se sploh ne spomnim, ker so bila zatrpana z obveznostmi. Zdaj, ko imam čas in sama sebe izprašujem, mi je najbolj pomembna vrednota HVALEŽNOST.
»Hvaležna sem za vse, kar imam.«
Za kaj ste hvaležni?
Hvaležna sem za vse, kar imam. Mislim, da sem hvaležnost razvila že v času bolezni. Na nek način so mi prišle nasproti stvari, ki sem jih v tistem trenutku potrebovala. Zjutraj, ko vstanem, imam še vedno največ negativnih misli, saj podzavest čez noč dela in prikradejo se strahovi. Ko sem še v obdobju prebujanja, se najprej zahvalim za vse, kar imam, za vse lepo, ki mi je v življenju dano, in tako začnem dan.
Če primerjate Stajko danes z osebo, ki ste bili nekoč, katerim stvarem ste zavestno rekli ne, da ste odprli pot drugim?
Predvsem sem se odpovedala perfekcionizmu. Navajena sem bila, da je vse moralo biti popolno, in tako sem tudi do drugih gojila določena pričakovanja, ki so bila za njih težko breme. Na tem sem največ delala. Popolnih stvari ni. Ne morem biti popolna mama, popolna soproga, popolna uslužbenka in popolna gospodinja doma. Po neki naravni poti so stvari sčasoma odpadale. Ni bilo več pomembno čiščenje, pomemben je bil pogovor z družino. Premalo sem se pogovarjala tako s sabo kot z družino. Dan ima 24 ur. Ko mi je takrat zmanjkovalo časa, sem se odpovedala stvarem, ki so bile v resnici najbolj pomembne. Ko pa se je naredil prostor brez perfekcionizma, je ostal čas za pogovor in odnose. Danes je najlepše, ko skuham nedeljsko kosilo in prideta hčerki domov ter se pogovorimo. Teme so vedno zanimive. Prej o tem nisem veliko razmišljala.
Kako se je po bolezni spremenil vaš odnos do same sebe, še posebej v luči skrbi zase?
Odnos do časa se je večinoma spremenil, vendar se pojavijo situacije, ko s časom ne morem razpolagati tako, kot bi si želela, sploh zdaj, ko so starši potrebni pomoči in veliko časa namenim njima, zato ga zame ostane bistveno manj. Nekaj časa sem bila v veliki stiski, potem pa sem začela razmišljati, kako lahko zadevo rešim – si najamem pomoč, pokličem še koga od svojcev, da mi priskoči na pomoč, tako da mislim, da sem naredila velik korak. Veliko se moram pogovarjati sama s sabo in si ob stiskah postavljati prava vprašanja: Zakaj? Koliko komu pomagam s tem in koliko škodim sebi? Vse z namenom, da najdem neko vmesno pot. Pred leti sem se vpisala na študij transakcijske analize pri dr. Zoranu Milivojeviću, da bi bolje razumela najprej sebe in od kod izvirajo moje reakcije. Danes, ko me kakšna stvar zmoti, si najprej postavim vprašanje, zakaj me moti. Vedno je nekaj v ozadju, česar nisem predelala, sicer me ne bi motilo. V sebi imam zelo močnega roditelja, ki je zelo kritičen, zato moram delati na temu, da razvijam malo bolj sproščenega otroka v sebi.
Ste danes do sebe bolj nežni, sočutni, prijazni?
Mislim, da sem. Ko sem razmišljala o tem, kako razvijam tega notranjega otroka, so to vsekakor sprehodi s kužkom, ker postanem igriva, pa druženje z vnuki prijateljice, ko se zavem, kakšno veselje in energijo mi dajo.
Kako pa skrbite za svoje telesno in duševno zdravje?
Ko zjutraj vstanem, naredim dih in s tem umirjam svoje misli. Sledijo tibetanske vaje, ki jih izvajam že 30 let, nakar si pripravim čaj ali zdrav napitek in vzamem še kakšen vitamin. Sprehajam se, hodim na telovadbo in meditiram. Veliko mi pomenijo tudi sprehodi s prijateljico, s katero v tistih dveh urah predelava vse, o čemer razmišljava, in ena drugi dajeva refleksijo, tako da je pogovor koristen za obe.
V knjigi Nova jaz – Ko je rak samo še morska žival, v kateri ste zelo doživeto opisali svojo pogumno borbo z boleznijo, je tudi vprašanje vaše mlajše hčerke Kaje, ko je bila še majhna deklica: »Mami, zakaj mi vedno čakamo, da bomo potem srečni?«. Kaj čakamo?
Kaja je imela takrat 5 let in to je bil tak pretres v mojih možganih, ampak še vedno ne dovolj velik, da bi spremenila način življenja. Ona si je znala narediti dan – na travo je dala dekico, si prinesla jagode in sok ter uživala. V resnici je vedno počela stvari s takšnim otroškim veseljem, je učiteljica življenja. Očitno me to ni dovolj pretreslo in je morala priti bolezen v zelo težki obliki, da sem ugotovila, da zdaj gre pa zares.
Knjiga Nova jaz - Ko je rak samo še morska žival je iskrena osebna izpoved o pogumu, vztrajnosti, pozitivni naravnanosti in upanju. Je zgodba o izjemni notranji moči pri premagovanju raka in tudi o podpori, ki jo je bila avtorica deležna s strani družine, prijateljev in njene »Neli Sršen« - zdravnice iz Padove z velikim srcem, ki je vseskozi verjela vanjo.
Več o knjigi si lahko prebere TUKAJ.
|  Foto: Kaja Skrbinšek
|
Prestali ste osem zahtevnih operacij, več kot dvajset ciklusov kemoterapije ter vzdrževalno zdravljenje z biološkimi zdravili. Kaj vam je dalo moč v teh težkih trenutkih?
Ljubezen do družine in ljubezen do življenja. Tudi danes, ko pridejo težki trenutki, grem najlažje skozi tako, da razmišljam dan po dan. Načrtovanje in pričakovanja me spravljajo v stres. Za današnji dan vem, da si lahko naredim nekaj lepega. In mogoče tudi za jutrišnji, za naprej ne vem, kaj se bo zgodilo. Stvari se lahko obrnejo tako ali drugače. Večina skrbi pa se ne uresniči.
Družina vam bila je v času zdravljenja v veliko oporo. Se je vaš odnos do najbližjih po tej globoki izkušnji spremenil?
Mož se je takrat praktično v celoti posvetil skrbi zame. Dolgo časa po bolezni sem imela občutek, da bi morala ponovno prevzeti glavnino stvari, ki se dogajajo v hiši, a sem se vprašala, zakaj pa, saj je nenazadnje tudi on odrasel in lahko sodeluje pri gospodinjskih opravilih, tako da mu tudi prepustim stvari. Hčerki Tea in Kaja sta vmes odrasli, se odselili od doma, in se je odnos seveda predrugačil. Že pred boleznijo smo imele dober odnos, se mi pa danes upajo več povedati, kaj se jim zdi, da ni bilo prav pri vzgoji in mojih reakcijah. Pred boleznijo sem se, če mi kaj ni bilo prav, potegnila vase in o tem nisem znala razpravljati. Nisem ločila, da če jim neko moje dejanje ni bilo všeč, to še ne pomeni, da jim jaz kot oseba nisem všeč. Mislim, da se danes veliko lažje pogovarjam, včasih morda potrebujem nekaj časa, da o stvareh razmislim, pokličem nazaj in razložim, zakaj sem na takšen način reagirala. Skušam jih razumeti in skozi pogovor uspemo razčistiti stvari, ki so jih morda prizadele, zato da ni težkih občutkov ne pri njih ne pri meni.
Kako pa hčerki dojemata vašo preobrazbo?
Tea, ki je psihologinja, je moje preobrazbe zelo vesela. Seveda bi me ona še malo bolj spremenila, kot bi se sama (smeh). Vsekakor je tu prisotna njuna skrb zame, zato bi mi uravnavali delovanje, a najdemo neko srednjo pot. Tea je zelo nežna duša, zna poslušati in se ustavi, ko vidi, da je zame preveč. Kaja pa se je znala že prej na nek način izraziti, zato tudi zdaj direktno pove, kaj misli.
 Foto: Kaja Skrbinšek
| Zagotovil v življenju ni, ostaja UPANJE.
Ko sem se soočila z boleznijo, sem pomislila tudi na to, da me morda čez pol leta ne bo več. Po eni strani je bil to šok, po drugi priložnost, da čas, ki ti ostane, izkoristiš. Če ne boš zmagal v boju z boleznijo, je pomembno, da čas, ki ga imaš na voljo, kvalitetno preživiš. Smrti se nikoli nisem bala. Pred vsako operacijo sem se zavedala, da obstaja možnost, da se ne bom zbudila, da operacije ne bom preživela, ker so bile to res težke, večurne operacije. Vedno pa sem našla sto razlogov, kako bi bolezen premagala. Če so bili statistično 3 % možnosti, da preživim, sem si rekla, zakaj ne bi bila jaz v teh 3 %. Govorila sem si, da razvijajo vedno nova zdravila, zato je pomembno le, da grem dan po dan. Mogoče pride novo zdravilo in bom rešena.
|
Kaj bi sporočili vsem tistim, ki se prav zdaj borijo z rakom in morda ne vidijo izhoda, ter njihovim svojcem?
Pojdite dan po dan in v vsakem dnevu najdite nekaj, kar vas razveseljuje. In ne nehajte upati. Svojcem bi dejala, naj bodo predvsem prisotni. Naj vprašajo, če lahko kako pomagajo, prisluhnejo, če želi oseba govoriti o bolezni in – naj se sliši še tako kruto – je ne silijo v stvari, ki jih ne želi. In ne se ves čas pogovarjati o bolezni. O tem se lahko bolniki pogovorijo z zdravniki. Pogovarjajte se o tem, kar bo osebi dalo voljo do življenja, ustvarite lepe skupne trenutke. So pa tudi taki, ki nočejo o bolezni nič slišati, in tudi to je treba spoštovati.
»Ne vemo, kdaj bomo umrli. Lahko je to jutri. A ni škoda današnjega dne porabiti za to, da razmišljamo o tem, kako bomo umrli, namesto da bi naredili nekaj lepega. Ustvarimo lepe skupne trenutke.« - Stajka SkrbinšekVabljeni tudi k branju intervjuja s
Stajko Skrbinšek - Ko je rak le še morska žival, ki je nastal kmalu po izidu knjige (Koloskop, 2021).
Spraševala je Metka Glas za KOLOSKOP Pomlad 2025
Preberite ostale zgodbe bolnikov: