3. marca 2025 so bile uvedene spremembe v organizaciji dela dnevne bolnišnice za sistemsko zdravljenje (kemoterapija, imunoterapija in biološka zdravila) z namenom bolnikom zagotoviti varnejšo, kakovostnejšo in bolj organizirano zdravstveno oskrbo.
Sistem, ki je bil v teku, v katerem so bolniki opravili pregled pri zdravniku in prejeli aplikacijo terapije istega dne, je povzročal dolgotrajno čakanje bolnikov v čakalnicah in na hodnikih, kar je pogosto preseglo razumne meje in ni zagotavljal optimalne bolnikove izkušnje.
Da bi izboljšali potek dela in tako skrajšali dnevno čakanje v čakalnicah, so od 3. marca bolniki naročeni na aplikacijo sistemskega zdravljenja na naslednji ali kasnejši dan po ambulantnem pregledu.

"Obravnava bolnika v dnevni bolnišnici je celovita, zahtevna in kompleksna, enako velja za pripravo zdravil za aplikacijo. Pripravo protitumornih zdravil za aplikacijo izvajamo na podlagi predpisa zdravila s strani zdravnika, za vsakega pacienta posebej, in obsega aseptično rekonstitucijo zdravila v strogo nadzorovanih pogojih v zaščitenih komorah ali robotih, ki omogočajo čiste pogoje dela, nudijo zaščito operaterju in varujejo okolico pred kontaminacijo. Priprava je organizirana v okviru centralizirane enote lekarne na OI, kar zagotavlja visoko kakovost pripravkov, predvsem z vidika njihove mikrobiološke stabilnosti, sledljivost zdravil, varnost osebja, ter skladnost s predpisi in smernicami," pojasnjuje prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana.
In dodaja: "Centralizacija priprave zdravil omogoča dvojno strokovno kontrolo, s čimer zagotavljamo dodatno izboljšano varnost in zmanjđujemo možnost napak pri pripravi terpaij. Obenem uvedba novega sistema pripomore tudi k zmanjšanju odpoadkov zdravil, kar pomeni bolj ekonomično delovanje in porabo potrošnega materiala."
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana obravnavajo približno 70 % vseh bolnikov z rakom v državi
Število dnevnih obravnav se je v zadnjih letih močno povečalo. V zadnjih treh letih OI Ljubljana beleži kar podvojeno število takih obravnav, kar potrjuje potrebo po bolj učinkoviti organizaciji dela. Zaradi obsežnega povečanja bolnikov so bili že pred uvedbo spremembe primorani nekatere bolnike na terapijo naročiti naslednji dan, saj vseh terapij v istem dnevu niso mogli izvesti.
"Pomembno je poudariti, da kljub splošnemu pomanjkanju kadra v zdravstvu, na Onkološkem inštitutu s prenovljenim načinom dela zagotavljamo vrhunsko multidisciplinarno zdravstveno obravnavo in oskrbo vseh bolnikov in ne zmanjšujemo obsega storitev, pri tem pa smo zavezani kakovosti, odličnosti in celostnemu pristopu vsakega bolnika," še dodaja prof. dr. Janja Ocvirk.
Z novim sistemom zagotavljajo, da zdravljenje poteka v skladu z medicinsko doktrino in najvišjimi standardi varnosti. Močno se zavedajo, da nova ureditev za nekatere bolnike, zlasti tiste iz oddaljenih krajev, pomeni dodatno logistično obremenitev, zato so z mislijo na bolnike in v skrbi zanje velik del svojih naporov v preteklih tednih vložili v informiranje in obveščanje bolnikov pred samo uvedbo spremembe. Mnogi so bili obveščeni osebo pri lečečem onkologu, prav za vse pa so pripravili informativni letak, ki je spremembo najavil, pojasnil novosti v postopku naročanja in predstavil koristi za pacienta.
Še naprej bodo spremljali učinke spremembe ter po potrebi, zmožnostih, predvsem pa strokovni utemeljenosti, iskali možnosti za dodatne prilagoditve.