Mesec november je že vrsto let posvečen ozaveščanju o zdravju moških, zlasti na področjih preventive in zgodnjega odkrivanja rakavih bolezni. Prepoznava zgodnjih znakov in simptomov omogoča, da bolezen odkrijemo v zgodnji fazi, ko je ta še obvladljiva in so možnosti za ozdravitev visoke, kakovost življenja pa boljša.
Podatki Registra raka Republike Slovenije, ki deluje na Onkološkem inštitutu Ljubljana, kažejo, da za rakom vsako leto zboli več kot 8.000 moških. Med rojenimi leta 2021 bo do svojega 75. leta starosti za rakom predvidoma zbolel vsak drugi moški. Najpogostejša raka pri moških sta nemelanomski kožni rak in rak prostate. Med bolj pogostimi sta tudi pljučni rak ter rak debelega črevesa in danke, pri mlajših moških pa rak mod.
Strokovnjaki Onkološkega inštituta Ljubljana in Državnega programa obvladovanja raka (DPOR) moškim svetujejo odločitev za zdrav življenjski slog, redno samopregledovanje mod in redno udeležbo v presejalnem programu Svit.
mag. Janka Čarman, dr. med., vodja multidisciplinarnega tima za raka prostate na Onkološkem inštitutu Ljubljana in vodja Strokovne skupine za raka prostate pri Državnem programu obvladovanja raka (DPOR): »Preventiva in zgodnje odkrivanje bolezni namreč pomenita boljši izid zdravljenja, večjo verjetnost preživetja in boljšo kakovost življenja, ne samo v času zdravljenja, temveč tudi kasneje v življenju.«
RAK DEBELEGA ČREVESA IN DANKE
Za rakom debelega črevesa in danke je v letu 2021 zbolelo 769 moških. Bolezen je redkejša pri mlajših, pogostejša pa pri starejših od 60 let. Od leta 2007 je v Sloveniji na voljo presejalni program Svit, ki je namenjen preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki. Veliko rakov na debelem črevesu in danki lahko tako preprečimo, saj v programu odkrivajo in odstranjujejo polipe, ki so predstopnje raka. Večino teh rakov pa odkrijejo dovolj zgodaj, da je potek bolezni manj obremenjujoč, zdravljenje pa veliko uspešnejše. V program Svit so na vsaki dve leti vključeni moški in ženske med 50. in 74. letom starosti.
Dejavniki tveganja za raka debelega črevesa in danke
Glavni dejavniki tveganja za nastanek raka debelega črevesa in danke so:
- starost (več kot 90 % bolnikov je starejših od 50 let),
- alkohol,
- kajenje,
- mesna, z živalskimi maščobami bogata prehrana, malo vlaknin v prehrani,
- premalo gibanja,
- kronična vnetna črevesna bolezen,
- polipi,
- dedna obremenjenost (osebe, katerih sorodniki so zboleli za rakom debelega črevesa in danke, imajo 1,5- do 2-krat večje tveganje za razvoj raka).
Bolezenski znaki raka debelega črevesa in danke
V zgodnji fazi je bolezen pogosto brez očitnih znakov oziroma se le ti pojavljajo tudi pri drugih boleznih prebavil, hemoroidih …, zato je udeležba v presejalnem programu še toliko pomembnejša.
Znaki raka debelega črevesa in danke so lahko:
- bolečine v trebuhu,
- napenjanje in vetrovi,
- spremembe v odvajanju blata (mehkejše ali trše blato, sprememba pogostnosti odvajanja, zaprtost, tanjše blato),
- kri na blatu ali črno blato,
- slabost in bruhanje.
Za zmanjšanje tveganja razvoja raka debelega črevesa in danke je pomembno spodbujati in upoštevati preventivne ukrepe, kot je upoštevanje zdravih življenjskih navad (zdrava prehrana, telesna aktivnost in prenehanje kajenja) in redno sodelovanje v presejalnem programu.
Več o raku debelega črevesa in danke si lahko prebereta
TUKAJ ---
Celotna izjava za javnost je na voljo
TUKAJ
Vir: Onkološki inštitut Ljubljana in Državni program obvladovanja raka