Diagnoza RAK
Dolgo časa sem bil krvodajalec in sem poskušal pomagati čim več ljudem, dokler me v transfuzijskem centru niso zavrnili zaradi nizke ravni hemoglobina. Mesec dni pozneje je bila vrednost še nižja, zato sem opravil še nekaj testov. Vse je kazalo na slabokrvnost. Dobil sem recept za zdravljenje anemije (slabokrvnosti) zaradi pomanjkanja železa in priporočilo za kolonoskopijo.
»Žal mi nihče ni razložil, kako pomembna je kolonoskopija za zgodnje odkrivanje raka, zato sem opravil dodatne krvne preiskave, NE pa tudi kolonoskopije.«
Bilo me je preveč sram, preveč me je bilo strah, da bi to storil, in predstavljeno mi je bilo le kot možnost. Tako sem s kolonoskopijo odlašal več kot pet mesecev, dokler bolečine niso postale pretežke, ne da bi vedel, da je pri raku debelega črevesa in danke to »zlati standardni test«.
Po krvnih testih, ultrazvokih in številnih zdravniških pregledih, ko so mi končno opravili kolonoskopijo, so našli dva polipa, ki so ju poslali na testiranje.
Rezultat sem dobil po elektronski pošti v petek popoldne, sam v svoji pisarni. Bil sem šokiran in nisem vedel, kako naj se odzovem.
Potek zdravljenja
Tumor so mi odstranili z laparoskopsko operacijo debelega črevesa, mesec dni pozneje pa sem moral opraviti še eno kolonoskopijo in biopsijo za odstranitev drugega polipa.
Nato sem začel šestmesečno kemoterapijo in vsi so mi govorili, da nimam več raka in naj ne skrbim več. Tako obdobje kemoterapije kot okrevanje po njej sta bila zelo težka, vendar mi je z veliko pomočjo in podporo družine, bližnjih prijateljev in zdravnikov uspelo.
»Odločil sem se izboljšati svoj življenjski slog, prehrano in navade. Od nekdaj sem bil predebel, večino časa sem preživel sede, vendar se je to moralo spremeniti!«
Začel sem s fizioterapijo, kinezioterapijo in psihoterapijo. Obiskal sem nekaj nutricionistov in life coacha. Svojo pot sem našel tako, da sem začel teči v dobrodelne namene - za otroke z rakom, v socialne namene, pomagati ljudem v stiski - in začel sem motivirati druge, da so storili enako.
Pripravljal sem se na polmaraton in bil v najboljši psihični in fizični formi v življenju, ko se je rak vrnil v obliki metastaz v jetrih. Zato sem ponovno začel s kemoterapijo, vzporedno pa tudi s tarčnim zdravljenjem, ki je usmerjeno proti najhitreje deljivim celicam v telesu, to so rakave celice, pa tudi celice kože, nohtov in las.
»Stranski učinki kemoterapije in tarčnega zdravljenja so me presenetili. Še vedno jih poskušam sprejeti in se z njimi sprijazniti.«Dobra stran je, da so zdravniki zelo zadovoljni, saj agresiven viden stranski učinek potrjuje tudi učinkovitost zdravljenja.
Pogled v prihodnost
Večino časa imam precej temačno perspektivo. Ker sem na paliativni kemoterapiji, ne morem več govoriti o zdravljenju, ampak le o tem, da bi čim dlje živel. Zame pri 40 letih, z dvema hčerkama, starima 6 in 8 let, to ni izid, na katerega sem upal, niti najboljši scenarij.
Upam, da se bo rak odzval na zdravljenje in da bo v času mojega življenja na voljo vedno več terapij.
»Pri raku te vse preseneti, ne glede na vse. Je zelo zahrbtna bolezen, ki je zelo slabo predvidljiva. Z številnimi vzponi in padci, z napetostjo in nepričakovanimi izidi večino časa.«
Nasvet za druge bolnike z rakom
Mladim bolnikom z rakom priporočam, naj bodo pozitivni, naj iščejo rešitve in naj poslušajo zdravnikova priporočila. Naj ohranijo upanje in se telesno gibljejo, kolikor je le mogoče. Da poiščejo smernice in podporo pri terapiji in se s tem ne poskušajo spopasti sami.
Družinam, svojcem in oskrbovalcem svetujem, naj bodo pogumni, potrpežljivi, močni in naj razumejo, da življenje z bolnikom z rakom ni lahka naloga. Ne le zaradi zdravstvenega stanja, bolezni, utrujenosti, bruhanja, driske, nevropatije in tako naprej, temveč tudi zaradi duševnega zdravja in stanja bolnika, ki lahko resnično spremeni pravila igre, zlasti na dolgi rok.
Na prvo mesto postavite sebe, svojo družino in najbližje prijatelje. Vse ostalo je na dolgi rok malo pomembno. Ja, vsi potrebujemo denar in kariero, vendar ne za ceno tega, da si uničimo življenje in zdravje.
»Živite svoje življenje, kolikor je le mogoče, in v njem uživajte. Nismo nesmrtni in ničesar, kar imamo, ne smemo jemati za samoumevno.«
| Povzeto po pričevanju iz knjige Ste mladi, a morda gre za raka - 16
zgodb o pogumu in odpornosti (v izvirniku You're young but it might be
cancer, DiCE, 2024). Ta knjiga je nastala zaradi poguma in
velikodušnosti tistih, ki so se odločili deliti svoje zgodbe.
Rak
debelega črevesa in danke ne razlikuje po starosti, še toliko bolj v
današnjem svetu, ko število oboljenj med mlajšimi odraslimi narašča.
Postati moramo še bolj pozorni na znake in simptome tega raka prebavil.
|
Če ste tudi sami zboleli za rakom debelega črevesa in danke v starosti do 50 let in ste pripravljeni svojo zgodbo deliti z drugimi, nam pišite na zdruzenje@europacolon.si.
Naj vaše zgodbe še naprej navdihujejo ter so v pomoč in podporo vsem, ki jih berejo.
Tarčna zdravila in tarčno zdravljenje
Tarčna zdravila so ena od oblik sistemskega zdravljenja raka, tudi raka debelega črevesa in danke. Mnogi jih poimenujejo kar biološka zdravila, vendar ta izraz nakazuje le njihov način izdelave, medtem ko izraz tarčna terapija pojasnjuje njihov mehanizem delovanja. Tarčna zdravila imajo drugačen način delovanja kot klasični citostatiki (kemoterapija) ali imunoterapija z zaviralci imunskih nadzornih točk (imunoterapija) in zato tudi drugačne neželene učinke.
Tarčno zdravljenje je zdravljenje z zdravili, ki delujejo na točno določene tarče na površini ali v notranjosti rakave celice oz. v njej ali pa na celice tumorskega veziva in ožilja. Ponavadi je ravno stalna aktivnost teh tarč vzrok za nekontrolirano rast in zasevanje rakavih celic.
Prednost tarčnih zdravil je v tem, da delujejo na točno določeno tarčo, ki je bolj značilna za rakavo celico kot za ostale celice v telesu, kar vodi v večjo učinkovitost zdravljenja in manj neželenih učinkov zdravila. S pomočjo tarčnih zdravil je bil v zadnjem desetletju dosežen velik napredek v zdravljenju raka, saj so ta zdravila pomembno povečala možnosti dolgotrajnih zazdravitev bolnikom z rakom.