RAK ŽELODCA
Vse več novih možnosti zdravljenja
Oktober je mesec, posvečen raznovrstnim aktivnostim ozaveščanja o raku želodca, za katerim pri nas vsako leto na novo zboli več kot 450 ljudi. Kljub zares velikemu napredku v diagnostičnih metodah, zdravljenju in podaljševanju petletnega preživetja, pa žal še vedno na leto za tem rakom umre okoli 350 ljudi. Eden od razlogov je tudi v tem, da ima veliko bolnikov ob odkritju bolezen že v napredovalem stadiju.
Prav zato je še kako pomembno, da vse sile usmerimo v čim zgodnejše odkrivanje. K temu bo zagotovo pripomogel tudi presejalni program, ko bo zaživel na nacionalni ravni, vsekakor pa je koristno, da vsak od nas pozna simptome tega raka. Naj bo ta članek kamenček v mozaiku vseh letošnjih aktivnosti ozaveščanja, pri katerih bo sodelovalo tudi združenje EuropaColon Slovenija.
Spoznajte simptome
Kateri so znaki, ki dajejo slutiti, da gre morda za raka želodca? Kot opozori
prof. dr. Janja Ocvirk, spec. internistične onkologije in strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana, so to predvsem: pomanjkanje apetita, hujšanje, bolečine v trebuhu, občutek napetosti v zgornjem delu trebuha že po zaužitju manjših obrokov, slabost, bruhanje, slabokrvnost, kri v blatu, ki je zelo temne, skoraj črne barve.
prof. dr. Janja Ocvirk
|
Sogovornica pove, da danes raka želodca v večji meri odkrivamo v nižjih stadijih, a smo še daleč za Japonsko, ki velja za eno najuspešnejših držav v svetu pri obvladovanju in obravnavi raka želodca. Zato velja, da če našteti simptomi »trajajo več kot 14 dni in ne minejo, pojdite čim prej k svojemu zdravniku, da vas pošlje na preiskave. Prej ko je rak odkrit, lažje, krajše in predvsem uspešnejše je zdravljenje, preživetje pa daljše.«
Naj dodamo še, da čeprav večina za rakom želodca zboli po 60. letu, je žal iz leta v leto več tistih, ki zbolijo že prej.
|
Diagnostične preiskave
Za potrditev diagnoze raka želodca je potrebno najprej opraviti nekatere preiskave. Med glavne preiskave za odkrivanje raka želodca sodijo:
- ezofagogastroskopija (pregled požiralnika, želodca in dvanajstnika z gastroskopom, pri kateri lahko zdravnik odvzame iz sumljivih sprememb na sluznici želodca tkivo za histološko preiskavo,
- rentgenska kontrastna preiskava zgornjih prebavil,
- ugotavljanje okužbe z bakterijo Helicobacter pylori,
- določanje nivoja pepsinogena v krvi (nizke vrednosti pepsinogena govorijo za kronični atrofični gastritis, ki lahko vodi do nastanka raka želodca).
Foto: Dreamstime
| Okužba z bakterijo Helicobacter pylori in rak želodca
Eden glavnih dejavnikov tveganja za razvoj raka na želodcu je okužba z bakterijo H. pylori. Povzroča celo do 89 odstotkov vseh primerov raka želodca. Ker je približno 80 odstotkov vseh okuženih brez simptomov in ker je z bakterijo okuženih nekako tretjina prebivalcev, je pravočasno odkritje okužbe s H. pylori in njeno zdravljenje še kako pomembno.
|
Vsi, ki imajo
dispeptične težave, ki kljub terapiji z inhibitorji protonske črpalke ne minejo v 14 dneh, bi morali na gastroskopijo, svetuje prof. dr. Ocvirk in pojasnjuje, da prisotnost bakterije
H. pylori lahko določamo ob biopsiji na preparatu, z dihalnim testom, analizo krvi ali analizo blata.
Preprečevanje razvoja bolezni je najboljša metoda za zmanjševanje umrljivosti zaradi raka želodca, prav zato je v pripravi presejalni program za odkrivanje prisotnosti okužbe s H.pylori. Trenutno je program v pilotni fazi in poteka v več krajih po državi, namenjen pa je mladim odraslim. Če boste vabilo prejeli tudi vi, se ga vsekakor udeležite, morda vam reši življenje.
Cilj projekta TOGAS je prispevati k izboljšanju in krepitvi zdravja v Evropski uniji z zmanjšanjem bremena, ki ga povzroča rak želodca s predlogom Presejalnega programa EU za odkrivanje in zdravljenje okužbe s H. pylori kot glavnega povzročitelja raka želodca in s predlogom presejanja na predrakave spremembe sluznice želodca in endoskopskega sledenja teh bolnikov (ta program trenutno ni vključen v Priporočilih
Evropskega sveta EU BEeating Cancer Plan).
Več o projektu TOGAS (Towards gastric cancer screening implementation in the European Union ) si lahko preberete TUKAJ
Vir: NIJZ
Po diagnozi
Ko je diagnoza postavljena, je po besedah prof. dr. Ocvirk potrebno narediti dodatne preiskave, s katerimi zamejijo bolezen. Bolniki opravijo tako imenovani endoskopski UZ, CT trebuha in prsnega koša, določijo pa jim tudi tumorske markerje. Ko so vsi izvidi znani, multidisciplinarni konzilij odloči, kateri način zdravljenja bi bil za bolnika najustreznejši.
Tako kot pri drugih rakih tudi pri raku želodca zdravljenje postaja vse bolj individualizirano, k čemur je v zelo veliki meri pripomogel skokovit razvoj molekularne diagnostike. Z njo namreč lahko v tumorskih celicah iščejo najrazličnejše tumorske tarče in biološke označevalce, za katere potem predpišejo zanje specifična zdravila.
Zdravljenje raka želodca
Po diagnozi in dodatnih preiskavah se mora čim prej začeti zdravljenje. Raka želodca je možno zdraviti na več načinov: z operacijo, obsevanjem, kemoterapijo in tarčnimi zdravili, v novejšem obdobju pa tudi z imunoterapijo.
V primerih zelo zgodnjih stadijev, ko je bolezen omejena samo na želodec, ko je tumor majhen in se še ni razširil v globlje sloje želodčne stene in/ali na okoliške bezgavke oziroma je verjetnost za to majhna, je potrebna endoskopska resekcija oziroma odstranitev tumorja.
Če s preiskavami ugotovijo, da se je bolezen razširila čez več slojev želodca in iz želodca na bezgavke, je potrebno pred operacijo začeti zdravljenje s kemoterapijo, nato bolnika operirajo, po operaciji pa prejme še drugi del kemoterapije.
Pri zdravljenju raka želodca je zelo pomembna tudi že omenjena molekularna diagnostika, ki jo izvajajo pri bolnikih z napredovalo obliko raka želodca, ko je bolezen razširjena na sosednje organe ali ko so prisotni oddaljeni zasevki.
| Foto: Dreamstime
|
Že vrsto let tako bolnikom določajo prisotnost tumorskega označevalca HER2 in bolniki, pri katerih je izražen, prejemajo poleg kemoterapije tudi tarčno zdravilo iz skupine antiHER2. Po novem pa bolnikom, kot pove prof. dr. Ocvirk, določajo tudi izraženost PD-L1 in bolnikom, ki jo imajo, kemoterapiji dodajo še imunoterapijo. Če imajo bolniki izražen tako HER2 kot PD-L1, prejemajo kombinacijo kemoterapije, tarčnega zdravila antiHER2 skupine in imunoterapijo. Sogovornica še pove, da ves čas iščejo nove biološke označevalce oziroma markerje, kar je osnova za širjenje nabora zdravil za zdravljenje raka želodca (in ostalih rakov).
Bolnikov z napredovalim rakom želodca načeloma ne operirajo, izjema so paliativni posegi, denimo v primerih krvavitev, hudega bruhanja ali reševanju zožitev na prehodu iz požiralnika v želodec, ki so posledica tumorske mase.
Pomen prehrane
Pri vseh bolnikih z rakom želodca je izredno pomembna tudi ustrezna prehranska podpora. Ta je pomembna že ob diagnozi, saj bo le tisti bolnik, ki bo v dobri telesni kondiciji in primerno prehranjen, lahko zdržal zelo zahtevno in dolgotrajno zdravljenje. Prav zato bolnike z rakom želodca, napotijo tudi na obravnavo v ambulanto za klinično prehrano, ki deluje na Onkološkem inštitutu, zaključi naša sogovornica.
Dejavniki tveganja za nastanek raka želodca
- Spol: Moški imajo približno dvakrat več možnosti, da zbolijo za rakom želodca kot ženske.
- Starost: Pojavnost raka želodca se močno poveča pri ljudeh, starejših od 50 let. Večina ljudi s to diagnozo zboli med 60. in 80. letom.
- Okužba z bakterijo Helicobacter pylori (H. pylori): Zdi se, da je okužba z bakterijo H. pylori glavni vzrok raka želodca. Približno polovica svetovnega prebivalstva je okužena z njo in po ocenah približno trije odstotki bolnikov, okuženih s H. pylori, zboli za rakom želodca.
- Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB): Ljudje z GERB (sicer poznan kot refluks želodčne kisline) imajo nekoliko večje tveganje, da zbolijo za rakom želodca.
- Kajenje: Kadilci imajo približno dvakrat večje tveganje za raka želodca v primerjavi s tistimi, ki ne kadijo.
- Debelost: Prekomerna telesna teža in debelost sta povezani z rahlo povečanim tveganjem za raka želodca.
- Prehrana: Tveganje za raka želodca je povečano pri tistih, ki se prehranjujejo z veliko mesa in suhomesnatih izdelkov.
November je mesec ozaveščanja o raku želodca!
Foto: Dreamstime
|
Letos želimo okrepiti sporočilo, da je treba biti pozoren na znake in simptome ter dejavnike tveganja za to bolezen. Prisluhnite svojemu telesu. Večina odraslih občasno doživlja blage prebavne motnje, če pa so simptomi tako hudi, da ovirajo vaše vsakdanje življenje, je čas, da se posvetujete z zdravnikom.
|
V tem mesecu vas želimo tudi spodbuditi, da ostanete aktivni, in
hoja je odličen način za to. Pridružite se našemu novembrskemu izzivu in naj postane
#SprehodPoObroku del vaše vsakodnevne rutine ter nam pomagajte ozaveščati o raku na želodcu, saj preprečevanje in zgodnje odkrivanje pomagata reševati življenja!
Prenesite StepApp®, brezplačno aplikacijo za štetje korakov TUKAJ, in povečajte ozaveščenost o rakih prebavil. Korak za korakom, naj tudi vaši koraki štejejo!
Več o raku želodca si preberite TUKAJ ---
Piše: Maja Južnič Sotlar