V Sloveniji (kot tudi v svetu) se soočamo z velikim javnozdravstvenim bremenom raka, a uspešno krepimo presejalne programe za raka, dostop do najnovejših načinov zdravljenja in celostno obravnavo bolnikov z rakom.
V letošnjem letu se začenja nova triletna mednarodna kampanja z sloganom »Združeni v edinstvenosti« (United by Unique), ki v ospredje postavlja posamezniku prilagojeno obravnavo raka.
Po podatkih Registra raka v Sloveniji vsako leto v povprečju za rakom zboli
več kot 17.000 ljudi, kar pomeni, da za rakom zboli
vsak dan povprečno 47 oseb. Med nami tako živi že več kot
130.000 ljudi, ki jim je bila kadarkoli v življenju postavljena diagnoza rak. (Vir:
Register raka RS)
V zadnjih letih je Slovenija dosegla velik napredek na področju raka, kar potrjuje tudi poročilo Evropske komisije in OECD o (ne)enakosti obravnave raka. Hkrati poročilo izpostavlja priložnost za nadaljnje izboljšave z močnejšim poudarkom na primarni preventivi; po ocenah bi lahko med letoma 2023 in 2050 s tem preprečili več tisoč primerov raka.
Uspešno ter dolgoročno obvladovanja bremena raka je mogoče le s celovitim in sistemskim obvladovanjem, ki ga v Sloveniji že 15 let uresničujemo z državnim programom obvladovanja raka.
»V letošnjem letu Državni program obvladovanja raka (DPOR) obeležuje 15 let od sprejetja prvih strateških usmeritev za razvoj onkologije na državni ravni. V teh letih smo v Sloveniji naredili velik napredek na področju raka, kar kaže tudi poročilo držav članic o stanju na področju (ne)enakosti obravnave raka, ki sta ga pripravili Evropska komisija in Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD),« je povedala dr. Sonja Tomšič, dr. med., koordinatorica državnega programa obvladovanja raka.
Poročilo kaže, da sta incidenca (tj. število novih primerov rakov) in umrljivost zaradi raka v Sloveniji višji od povprečja EU, vendar smo pri tem nadpovprečno glede na EU povišali preživetje, za več kot 10 odstotnih točk, kar kaže na uspeh zgodnjega odkrivanja bolezni, presejalnih programov in dostopa do najnovejših načinov obvladovanja raka.
»Bolezen rak ne predstavlja velikega bremena samo za posameznike in zdravstvo, temveč vpliva na vse družbene sisteme. Zaradi zgodnejšega odkrivanja in naprednega zdravljenja je pričakovati, da se bo število ljudi z izkušnjo raka v prihodnje samo še povečevalo, zato se moramo zavedati, da potrebe na vseh področjih skokovito naraščajo. Obvladovanje raka mora (p)ostati ena od prioritet slovenske družbe, saj bomo le tako lahko sledili vsem izzivom, ki jih rak prinaša. Če želimo zmanjšati breme te bolezni in s celostno podporo pri okrevanju in ponovni vključitvi v družbo izboljšati kakovost življenja bolnikov ter njihovih svojcev, bo treba v prihodnje v obvladovanje raka vložiti še več sredstev, podpore in sistemskih rešitev. Slovenija si ne sme privoščiti, da bi na tem področju zaostala,« je še dodala koordinatorica DPOR dr. Tomšič.
Poročilo Evropske komisije in OECD prepoznava več ključnih prednosti onkološke oskrbe v Sloveniji.
V Sloveniji je onkološko zdravstveno varstvo izjemno visoko dostopno – za več kot 99 % prebivalstva in ga v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje, kar zagotavlja enakopravno obravnavo bolnikov. Visoki standardi kakovosti obravnave bolnikov z rakom so vzpostavljeni preko večdisciplinarne celostne obravnave, ki je v Sloveniji že uveljavljen standard in ga dodatno podpirajo cilji Državnega programa obvladovanja raka za obdobje od leta 2022 do leta 2026. Sistematično spremljanje kakovosti onkoloških obravnav, ki ga izvajata Register raka RS in strokovne skupine v okviru DPOR, omogoča izboljšave na podlagi podatkov. Omenjeno evropsko poročilo pomemben napredek za Slovenijo prepoznava tudi v razvoju celostne rehabilitacije in specializirane paliativne oskrbe v zadnjih letih, pri čimer je za nadaljnji razvoj ključno zlasti zagotavljanje dodatnih strokovnjakov s teh dveh področij.
Slovenija ostaja med vodilnimi državami EU na področju vseh treh, s strokovnimi dokazi podprtih, organiziranih presejalnih programov za raka materničnega vratu (ZORA), raka dojk (DORA) ter raka debelega črevesa in danke (Program Svit), ki imajo eno izmed najvišjih stopenj udeležbe v državah EU.
Vsi trije programi se izvajajo v skladu z evropskimi smernicami kakovosti in jih v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje.
V skladu s posodobljenimi priporočili Sveta EU iz leta 2022 smo v Sloveniji začeli preučevati možnosti za uvajanje presejalnih programov za pljučnega raka in raka prostate. Za obe vrsti raka sta bili v okviru DPOR ustanovljeni strokovni skupini, Ministrstvo za zdravje pa je skupaj z Javno agencijo za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije financiralo raziskovalne projekte, katerih cilj je preučitev predlogov za organizirano presejanje. Projekti bodo zaključeni leta 2025, nato pa so načrtovani pilotni projekti, ki bodo pomagali oblikovati strategijo za morebitno uvedbo presejalnih programov v prihodnjih letih. Na področju preprečevanja raka želodca z odkrivanjem in zdravljenjem okužbe z bakterijo Helicobacter pylori pa trenutno tudi v Sloveniji potekajo raziskovalni projekti.